Jak správně používat protizamlžovací přípravky, aby byly co nejúčinnější?

„Mlha přede mnou, mlha za mnou“. Aneb každodenní zkušenost majitelů brýlí při nošení roušky, přechodu do vytápěných prostor v zimě nebo při celoročním sportování. Jak zamlžování brýlí minimalizovat? Pomohou speciální anti-fog přípravky. Pokud ovšem dodržíte pár zásadních pravidel pro jejich aplikaci. Máme pro vás návod krok za krokem, jak protizamlžovací přípravky nanášet, i jak zvýšit jejich účinnost. Aby vás mlžení při nošení dioptrických, slunečních, lyžařských či potápěčských brýlí co nejméně omezovalo.

Důležité je brýle řádně očistit a usušit

Přípravky proti mlžení brýlí fungují tak, že po nanesení na brýlové čočky vytvoří na jejich povrchu neviditelnou ochrannou vrstvu, která pomáhá urychlit odmlžování a celkově snižovat mlžení. Budou-li ovšem brýle vystavené velice rychlému a prudkému horkému vzduchu (například při otevření trouby, která zrovna peče), zamlžení se pravděpodobně nevyhnete nikdy.

Aby protizamlžovací vrstva na brýlové čočky co nejlépe přilnula, vždy je důležité mít brýle dokonale čisté a suché. Z toho důvodu přípravek proti mlžení aplikujte na očištěné brýle při pokojové teplotě, ještě před odchodem. Venku se totiž vlivem okolní vlhkosti brýle během několika chvilek orosí (i když to na nich nemusí být vidět) a nanesená anti-fog vrstva by na nich špatně zasychala a tím pádem by nebyla tak efektivní.

Účinnost anti-fog efektu zvýší ty správné doplňky jako jelenice či přiléhavá rouška pod brýle

Protizamlžovací přípravky jako spreje, gely nebo anti-fog hadříky využijete nejen v zimě, ale i při různých aktivitách po celý rok. Ačkoliv je jejich účinnost prokázaná a vysoká, u každého majitele brýlí mohou fungovat různě. Jejich efektivitu ovlivňuje například rozdílná anatomie obličeje, pocení a během nošení brýlí spolu s rouškou také typ roušky.

Abyste proto dosáhli s protizamlžovacím přípravkem maximálního anti-fog efektu, je důležité umět jej správně nanášet a spolu s ním používat ty správné pomocníky, které jeho účinnost ještě zvýší. Mezi ně patří například speciální čistící prostředky na brýle, utěrka z jelenice nebo také rouška pro nositele brýlí s všitým kovovým páskem na nose, která dokonale přilne a tím minimalizuje vydechování horkého vzduchu pod brýle.

Jak aplikovat protizamlžovací přípravek:

  1. Nejprve skleněné či plastové čočky důkladně z obou stran očistěte speciálním přípravkem na čistění brýlí a vytřete do sucha hadříkem z mikrovlákna. Tím dojde k odstranění předchozích vrstev nemlžícího přípravku, různých nečistot, mastnoty a povrchové vlhkosti.
  2. Poté na celou plochu čoček aplikujte sprej nebo gel proti mlžení, a to na obě strany čoček. Sprej aplikujte ze vzdálenosti přibližně 15 cm jedním nebo dvěma stlačeními tak, aby byly čočky pokryty celoplošně, ale sprej příliš nestékal.
  3. Nechte přípravek několik minut působit (raději více než méně), aby zaschnul a vytvořil na brýlích účinnou jednolitou nekapalnou vrstvu. Aplikaci provádějte nejlépe v místnosti (nikoliv venku) při pokojové teplotě. Pokud byste časovou prodlevu vynechali, aplikovaný protizamlžovací sprej nebo gel byste z brýlí v dalším kroku setřeli (namísto rovnoměrného rozetření).
  4. Po zaschnutí přípravku se vrstva na čočce jemně rozetře hadříkem z jelenice tak, aby nedošlo k jejímu kompletnímu setření. Pozornost je třeba věnovat tlaku, který na čočku vyvíjíme a na místa, kde například zůstala nezaschnutá kapka přípravku, typicky u obroučky. Kapku je třeba jelenicí nejprve opatrně odsát a poté až roztírat. Pokud by k roztírání došlo i s kapkou, ta by s sebou setřela i zaschnutou nemlžící vrstvu. Stejně tak musí být roztírání prováděno suchou částí jelenice.

Pokud se budete řídit naším návodem a dodržíte správný postup aplikace, snadno minimalizujete nepříjemné mlžení brýlí při běžných denních činnostech – v zimě i v létě, při nošení roušky, lyžování nebo potápění – a protizamlžovací přípravek se stane vaším nenahraditelným pomocníkem.

Item added to cart.
0 items -